Damatlar için düğün hazırlığının püf noktaları

Damat adayları düğün hazırlığında biraz geri planda kalabilirler. Gelin adaylarının hazırlık telaşından dolayı kendilerine pek zaman ayıramayabilirler. Ancak düğünden önce hem gelinin hem de damadın zamanı iyi değerlendirerek hazırlıkları vakitlice bitirmeleri gerekir. Bu yazımızda damatlar için düğün hazırlığının birkaç püf noktasına değineceğiz. Böylelikle hem zaman açısından hem de diğer yönlerden damat adayları daha rahat bir düğün hazırlığı süreci geçirebilecekler.


Damatlık seçimi aylar öncesinden yapılmadır

Nasıl bir kıyafet giymek istediğinizi göz önünde bulundurarak, düğünden en az 3-4 ay öncesinde damatlık seçimi için araştırma yapmaya başlamalısınız. Eğer beğendiğiniz bir model olmazsa ve karar veremezseniz, düğün zamanı yaklaşmadan önce aklınızdaki modeli özel olarak diktirebilirsiniz. Sadece takım elbise veya smokin modellerini değil; bunlarla birlikte kullanılacak aksesuarların da belirlenmesi gereklidir. Tüm bu seçimleri yaparken, evleneceğiniz yıla özel hazırlanmış olan kataloglardan faydalanabilirsiniz. Vücut yapınıza uygun damatlık seçimini yaparken, gelinlik ile renk uyumunu da göz önünde bulundurmalısınız.


Düğüne 1 hafta kala…

Damat bey, düğünden bir ay öncesinde damatlık seçme, diktirme işlemlerini halletmiş olmalıdır. Geriye sadece prova yapmak kalmalıdır. Düğüne son bir hafta kala ise artık işler iyice yoğunlaşmış olacağından, damat adayı şimdi yazacaklarımıza uyarak hareket edebilir.

-          İlk olarak saç ve sakal tıraşını yaptırmalıdır. Düğünden önce sadece fön çektirmek ve küçük rütuşlar için kuaföre gidebilir; ancak asıl kuaför işi düğüne bir hafta kala halledilmelidir.

-          Eğer damat adayının tırnak yeme gibi bir alışkanlığı varsa, tırnaklarına da bakım yaptırmalıdır. Bunun için genellikle bayanların yaptırdığı “manikür” adı verilen uygulamayı yaptırabilir. Bu sayede tırnaklarının görünümü daha düzgün hale gelecektir.


Son Hazırlıklar

Bu başlık altında artık düğün zamanına sadece birkaç gün kala yapılması gereken hazırlıklardan bahsedeceğiz. Öncelikle düğünden hemen sonrası için damat beyin giyeceği ve yanında olması gereken giysilerini hazır hale getirmesi gerekir. Çünkü düğünden sonraki gün balayı için yola çıkılacak olduğunu düşünürsek, bu durumda kıyafet ile uğraşmak can sıkıcı olabilir. Ayrıca düğünde gelin arabasının nasıl olacağı, hangi yazının yazılacağı, ne tür bir süsleme olacağı gibi konularda karar kılınması gerekir.