Gelinlik Çiçeği Nasıl Yapılır?

Düğünlerin yapılma amacı bir çiftin sonsuz kadar beraber yaşama kararını tanıdıkları ve dostlarına açıklamak için bir araya toplanıp eğlendikleri bir etkinliktir. Bu etkinliğin yapılış şekli yöreden yöreye değişiklik gösterecektir. Düğünlerde bütün gözleri üzerine çeken ve bir söz vermek için orada olan gelin - damat içinde bugün en değerli ve unutulmayacak bir gün olacaktır. Bundan dolayı elbette bugün en beğendikleri kıyafetleri giyecek ve her şeyin en güzel şekilde olmasını isteyeceklerdir. Ülkemizde bir düğüne gidildiğinde birçok gelenek ve giyim tarzı dikkat çekeceği gibi sanırım hepsinin ortak özelliği gelinin tercih ettiği bir gelin çiçeğinin elinde olmasıdır. Bu gelin çiçeği hangi düğüne giderseniz gidin mutlaka göreceğiniz bir özelliktir. O halde gelinler için gelin çiçeğini seçmek oldukça zor bir seçim olacaktır. Gelin çiçeğinize karar verme aşamasında size yol gösterecek ve seçiminize yardımcı olacak birçok faktör vardır. Elbette bir gün bile kullanacak olsanız üzerinizdeki birçok kıyafet gibi gelin çiçeğinizin de sizin moda anlayışınıza uygun olması, fotoğraf çekimi yapılırken genel olarak seçtiğiniz tema, çiçeğin kurutulmuş mu yoksa canlı mı olacağı gibi faktörler sizin işinizi kolaylaştırıp karar vermenize hız kazandıracaktır.

 

 Nelerden Hoşlanıyorsunuz?

 Gelinlik renginin seçimi kişiden kişiye farklılık göstereceği gibi genel olarak en çok gördüğümüz bembeyaz gelinliklerdir. Gelin çiçeğinizin nasıl olması gerektiğine ise " Bu bembeyaz gelinliğin yanında rengarenk çiçekler seçerek gelinliği ve aynı zamanda misafirlerin yüzlerindeki gülüşü canlandırmak mı istiyorum, yoksa temizin ve sadeliğin simgesi olan bu bembeyaz gelinliğin sadeliğini asla bozmayıp en az gelinlik kadar sade ve huzurlu beyaz çiçeklerden oluşan bir demeti mi elimde tutmak istiyorum? " sorusuna cevap vererek karar verebilirsiniz. Bu sorunun cevabında kimi kişiler sadeliğin yanında hayata canlılık katacak bir demet çiçek isterken kimi kişiler ise sadeliğin asla dokunulmaması gereken kendi kendine bir başyapıt olduğu düşüncesi ile bembeyaz bir demeti elinde tutacaktır.

 

 Düğün Fotoğrafı Teması

 Genellikle düğün fotoğrafları sadece düğünün yapıldığı düğün salonlarında değil, aynı zamanda çiftin seçtiği ve albümlerinde yer almasını istediği farklı mekânlarda da çekilmektedir. Son zamanlarda ise bu düğün çekimleri için genel bir tema belirlenip çekime öyle başlanmaktadır. Bu durumda seçilen tema doğrultusunda gelinin elinde tutacağı çiçeklerin renkleri temayla benzer renkler yapılmaya çalışılabilir. Bu durumda tema, çift ve gelin çiçeği gibi çiftin elinde olan her türlü aksesuar tam bir bütünlük içinde olacaktır.

 

 Kuru Çiçek mi? Canlı Çiçek mi?

 Hepimizin bildiği gibi kuru çiçekler en ufak bir darbede dahi yere dökülür. Sizin için gelinliğinizin üzerine dökülmesi bir sorun olmayacak ise özellikle sonbahar zamanında yapılan bir düğün için vazgeçilmez olabilir. Onun dışında canlı çiçeklerden bir demet istediğiniz takdirde bunu düğünden bir gün önce almanız gerekmektedir. Aksi takdirde elinizde canlı görünümüne bayıldığınız bir çiçek demeti yerine solmuş demetlerden oluşan bir demet bulmuş olursunuz.